Pokud si chceme pořídit dům či byt a nemáme dostatek financí ani nemovitost, kterou bychom mohli prodat a potřebnou částku tak získat, je často jediná možnost vzít si hypotéku. Té ale máme spoustu typů. Jak tedy vybrat ten, který pro nás bude ten nejvýhodnější?

Tím prvním, na co bychom se měli zaměřit, jsou naše možnost a také podmínky, které jednotliví poskytovatelé stanovují. Je potřeba najít takovou, jejíž podmínky budeme splňovat. Jen tak totiž máme šanci, že naše žádost bude schválena.

Je však jasné, že u některých typů jsou podmínky schválení přísnější než u jiných. Proto jsou vyhledávané především ty, které je mají volnější. Ty totiž splňuje největší množství potenciálních zákazníků.

předávání klíčů od nového domu

Typickým příkladem je nebankovní americká hypotéka FAHD. Zde je totiž potřeba skutečně málo, a navíc je u některých společností možné uzavřít ji i přes internet během několika minut, podobně jako kteroukoliv jinou půjčku. Díky tomu je dostupná široké škále zájemců.

Je však jasné, že čím volnější podmínky schválení jsou, tím přísnější jsou normy, které musí dlužník dodržovat, a také sankce za jejich porušení. To se týká nejen včasného splácení, ale také výše úroků a nejrůznějších jiných poplatků, jako například poplatek za vedení účtu.

\'nápis

S tím je potřeba počítat, a proto je dobré si předem řádně přečíst smlouvu a obchodní podmínky ještě předtím, než je podepíšeme. Pokud však nejsme příliš zdatní v právnické mluvě, je vhodné, abychom si sebou přivedli někoho, kdo tomu rozumí a kdo nám pomůže určit, zda je ten daný typ pro nás skutečně ten nejvhodnější.

Avšak ať už si vezmeme jakýkoliv typ hypotéky, musíme si uvědomit, že se zadlužíme na mnoho let. Proto je dobré si pořádně rozmyslet, zda onu nemovitost skutečně potřebujeme, a zda opravdu máme dostatek financí a dlouhodobě stabilní příjem. Jen tak budeme nakonec opravdu spokojeni a nový domov si skutečně užijeme.