Pokud jste už týden před výplatou na mizině, nemusí být na vině nedostatečný příjem, ale možná jen špatně vedený rozpočet vaší domácnosti. V penězích totiž musíte mít pořádek stejně, jako ve zbytku svého života. Vše má své místo doma, tak proč ne ve vašich finančních záležitostech? Existují metody, které vám pomohou lépe se orientovat ve své finanční situaci, a možná i něco ušetřit. Jaké to jsou?

mobil a obálky

Obálková metoda

Asi nejznámějším systém ve vedení domácího účetnictví je obálková metoda. Je to jednoduchý způsob, jak se naučit zacházet s penězi, které máte. Jakmile vám přijde výplata, necháte na účtu jen tolik peněz, kolik je potřeba pro zaplacení všeho, co se z účtu strhává, plus něco navíc, jen pro jistotu. Zbytek vyberete, a začnete rozdělovat. Obálky si nadepíšete tak, abyste věděli, na co je která určená. Potraviny, drogerie, oblečení, kosmetika, pohonné hmoty, kapesné pro děti atd… Poté peníze do obálek rozdělíte tak, aby to vycházelo na vše, co je potřeba z nich zaplatit. Vždy si pak snadno spočítáte, kolik za co můžete utratit, kolik vám ještě zbývá, a kolik jste který měsíc utratili. Nechávejte si účtenky, a pečlivě si je ukládejte, ať se pak ve všem vyznáte. Pokud vám před výplatou něco v obálkách zůstane, odložte to, a schovejte. Úspory se vždy hodí. Stejně tak peníze, které zbydou na účtu neutrácejte. Pokud totiž platíte kartou, nemáte úplný přehled, o tom kolik reálně utratíte.

psaný seznam

Deníček

Další možnou metodou je vést si deníček, do nějž budete zapisovat v jednotlivých kategoriích veškeré výdaje. Dobře se tak vyznáte v tom, kolik skutečně utrácíte, a budete vědět, na čem můžete ušetřit, a kolik jste utratili zbytečně. 

Seznamy

Rovněž můžete tvořit seznamy toho, co hodláte ten který měsíc koupit. Spočítáte si příjmy, a pak to, co všechno hodláte nakupovat, a kolik do toho hodláte investovat. Budete už dopředu vědět, zda něco ušetříte, nebo musíte některé nákupy odložit na později. Seznam pevně dodržujte, a nikdy nekupujte nic, co na něm nebylo. To, že je daná věc v akci, a mohla by se třeba jednou hodit, je výmluva těch, kdo to s penězi neumí. Dobře víte, co skutečně potřebujete, tak se zbytečně nerozhlížejte po tom, co se vám nabízí.