Již je dávnou minulostí, kdy mobilní telefon sloužil ke dvěma účelům, tj. k volání a psaní krátkých zpráv. Dnes je trh zahlcen chytrými telefony, které mnohdy připomínají již malé počítače. Stejně tak pořizování fotografií mobilním telefonem je dnes úplně na jiném levelu.
 
Jaká je realita? Je fotomobil schopný konkurovat či dokonce nahradit unikátnost klasického fotoaparátu? I když zatím nelze rozhodně prohlásit, zda tomu tak bude. Každopádně v současné době zatím jsou fotografie pořízené prostřednictvím klasického fotoaparátu nepřekonatelné, jistá potenciálnost tam je. Proč?
 focení mobilem
Mobilní telefony a fotografování
 
I když dnes jsou na trhu k dispozici mobilní telefony disponující prvotřídní kvalitou, což platí i o funkci v rámci pořizování fotografií. Předností jakéhokoliv telefonu je, že ho máte neustále po ruce a tím je tak umožněno pořízení fotografií kdykoliv. Je již mnoho mobilních telefonů, které disponují možností ručního nastavení v případě některých hodnot v rámci focení. Je dobré používat tyto funkce, neboť fotografie budou skutečně v lepším a kvalitnějším provedení. Neměnným konstatováním je, že dnes mobilní telefony i střední třídy dokáží pořídit lepší fotografie než levnější kompaktní fotoaparát.
 
Slabým místem mobilních telefonů v rámci fotografování je však celkem malá hloubka ostrosti. Ostrost je zaměřena jen na předměty, které jsou v blízkosti. Vzdálenější předměty či krajina má klesající tendenci úrovně ostrosti. Dále mobilní telefony nedisponují potřebnou světelností, tj. především v tmavších místnostech či ve tmě nejsou fotky zcela dostatečně kvalitní.
digitální zrcadlovka v akci 
 
Přednosti aneb proč stále vítězí klasický fotoaparát?
 
Klasický fotoaparát je doposud nenahraditelný i v případě sebedokonalejšího mobilního přístroje. Předností je právě perfektní optika u fotoparátu. Stejně tak i objektiv. Rovněž moc a síla blesku je intenzivnější. Fotoaparát disponuje volbou zaostření. Má mnoho funkcí, které při znalosti a použití umožní pořídit fotografie v prvořadé kvalitě. Rovněž rozlišení je vyšší a mnohem lepší.