Ženy to nikdy neměly jednoduché. Samozřejmě, ani muži to neměli lehké. Ale ženy jsou na tom většinou hůř. Společnost je odpradávna nastavená tak, že jen ženy mohou mít děti, o které pečují zase výhradně jen ženy. Mateřství je krásná věc, ale často s sebou nese více problémů než radostí.

Trh práce samozřejmě nabízí pozice i pro ženy, ale v posledních letech není ničím výjimečným, že ženy ve věku cca 25-3é let bývají odmítány jako zaměstnankyně. Oficiální důvod je například nedostatečná kvalifikace, ale oficiálně vám jako důvod nepřijetí nikdo nenapíše, že se bojí, že otěhotníte. Ano, pro zaměstnavatele to taky není příjemné, ale děti se rodit zkrátka musí. Žena v produktivním věku tak má často problém najít zaměstnání a při pohovorech musí odpovídat na ponižující otázky ohledně mateřství. To se mužů netýká.

matka a dítě

Dalším problémem, se kterým se ženy potýkají, je právě návrat do pracovního procesu. To mají zase zaměstnavatelé problém s malými dětmi, protože ty jsou přece pořád nemocné. fakt, že má žena hlídání v podstatě nonstop díky muži podnikateli či rodičům žijícím o patro níž je zkrátka nezajímá.

Je dobré, když se žena snaží na rodičovské dovolené nějak vzdělávat a rozšiřovat své vědomosti, aby měla i přes obtíž jménem děti na trhu práce co nabídnout. Ideální jsou různé kurzy, které se v dnešní době dají dělat i online. Čím dál častějším fenoménem jsou matky na rodičáku, které studují vysokou. Často člověk prozře až na rodičáku, a najde to, co by ho bavilo. Setkat se můžeme se studentkami na rodičovské, které studují ekonomku, práva, nebo i medicínu. Pokud se na to cítíte a máte oporu v partnerovi a rodině, jděte do toho. Nikdy jindy nebudete mít tolik času, co teď. Samozřejmě že existují děti, které vyžadují více pozornosti, času a podobně. Ale s tím vám právě může pomoct rodina a partner.

žena na recepci

Poté přichází na řadu další problém, a tím je nedostatek míst ve školkách. Těžko říct, kde je problém, když se údajně rodí méně a méně dětí. Často si v diskuzích ženy stěžují, že do práce by je vzali, ale nastoupit nemohou, protože školka dítě nevzala. Je to takový začarovaný kruh, ze kterého se špatně hledá cesta ven. A potom se ještě mnoho lidí diví, když někdo děti nechce. Korunu tomu nasazují politici, když se opakovaně velmi podivují nad klesající porodností. Čím to asi tak bude, pánové? Není načase s tím konečně začít něco dělat?