Ačkoliv se schody staly běžnou součástí našich životů, není pochyb o tom, že nejsou zrovna nejbezpečnější, zvláště pokud se jedná o některé, méně používané typy. I na těch známých je však potřeba zachovávat určitou opatrnost.

 

A právě bezpečnost a pohodlí jsou hlavními důvody, proč se některé typy schodišť již prakticky neužívají – lidé je zkrátka používali pouze v nezbytných případech, a navíc se na nich stával nadprůměrný počet nehod.

 

schodiste4

 

Jedním z těch, které prakticky upadly v zapomnění, je i točité schodiště https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-26-tocita-schodiste. To bylo dříve hojně používané, dnes jej však v nových budovách prakticky nenajdete.

 

Jeho využití mělo samozřejmě svůj důvod. Tím byla obrana daného místa. Stejně jako dnes, i v dřívějších dobách byla většina lidí praváci. A točitá schodiště byla dělána tak, že zatímco obránci mohli držet zbraň v pravé ruce, útočníci ji museli mít v levé. Byli tedy ve znatelné nevýhodě.

 

Tento důvod samozřejmě pominul s nástupem střelných zbraní. Zůstal tak jen další důvod, kterým je šetření místa. Je totiž fakt, že tento typ schodů zabere méně prostoru, než ten klasický. I proto se dnes stále používá v některých vysokých, úzkých stavbách, jako jsou například některé rozhledny.

 

schodiste2

 

Když má ale takové výhody, proč se dnes již skoro nepoužívá? Důvodem je zde, jak již bylo zmíněno výše, bezpečnost a pohodlí. Je potřeba si uvědomit, že hloubka schodu se mění s tím, kde na něm zrovna stojíte. Musíte si tedy dobře hlídat krok. A pokud jste u onoho úzkého okraje, pak se asi nebudete cítit nejlépe.

 

Navíc je zde potřeba se neustále soustředit, protože musíte vždy vědět, kam přesně na následující schod šlápnete. A je pravdou, že právě to vedlo k mnoha nehodám. Takové problémy u těch klasických, které se dnes nejvíce používají, není.

 

Je jasné, že svět se vyvíjí. A to platí i o schodištích. A kdo ví, možná někdo zanedlouho přijde s ještě bezpečnějším a pohodlnějším typem. Zatím nezbývá, než čekat.

4/5 - (1 vote)