Pozitivy nákupů přes internet jsou nejen pohodlí a rychlost, ale také velké rozdíly v cenách, a to v řádech stovek i tisíců korun. Levnější internet volí stále větší počet lidí a díky tomu tak dost ušetří. Nutně potřebujete sehnat šaty, či plavky na dovolenou? Internet to vyřeší z pohodlí vašeho domova, za pár hodin či dnů je máte doma – a to ještě se slevou. Další výhodou internetu je možnost nakupovat sedm dní v týdnu 24 hodin denně, čemuž kamenné obchody budou těžko konkurovat.
kurzor na košíku
České e-shopy mají velice přijatelnou rychlost přepravy zboží – 60% doručí zásilku do druhého dne, 20% do 48 hodin a 20% z nich dokonce v den přijetí objednávky.V Česku jsou nákupy online přibližně stejně oblíbené mezi muži i ženami. Muži však dle statistik utratí daleko více peněz.
V posledních letech jsou také velmi populární čínské e-shopy. Dobré zkušenosti mají nakupující například s internetovými stránkami Aliexpress.com, eBay.com či DX.com. Nejen tyto obchody nabízí také bezplatné dodání do Evropy.

Českému internetu panuje Alza, Mall a další. Jejich sortiment pokrývá většinu toho, co na internetu většinou nakupujeme. Výhodné je porovnávat ceny na srovnávačích, např. Heureka. Mnohdy se však necháme zlákat nízkou cenou některého z e-shopů a pak zaplatíme stovky za poštovné.

I nákupy přes internet však mají své nedostatky. Ne vždy se můžeme spolehnout na bezproblémový nákup, zvláště u neověřených prodejců. Dle některých lidí je pak výměna či reklamace zboží mnohem náročnější než v běžných kamenných obchodech. Zákazníci chtějí mít také možnost vyzkoušet si zboží a osahat si materiál.
obchodování po netu
Úplného nezájmu o klasické obchody se pravděpodobně bát nemusíme, internet ale bude v budoucnu podle expertů hrát čím dál větší roli mezí nakupujícími. V roce 2017 bezpochyby opět vzroste jak množství online obchodů, tak jejich zákazníků.