Její prapůvodní sesterská odnož se od ní výrazně liší. Zatímco sportovní gymnastky cvičí na základním nářadí, jímž jsou bradla nebo kladina, moderní gymnastika se opírá o prvky akrobacie, baletu a divadelních variací, které vždy doprovází doprovodné náčiní. Moderní gymnastice se věnují výhradně ženy, výjimkou jsou pouze japonské oddíly estetické gymnastiky, kde cvičí i muži.
protažení gymnastky
V roce 1984 bylo toto sportovní odvětví zařazeno mezi olympijské sporty, bylo to v Los Angeles a tehdy cvičily pouze jednotlivkyně. Teprve od roku 1996 jsou na programu her i skupinové pódiové skladby, tedy vůbec poprvé právě v americké Atlantě.
děvče a gymnastika
Gymnastická příprava probíhá už od útlého věku, kdy jsou malé děti schopné absolvovat první náročná cvičení. Jde především o pružnost a ohebnost, což je ovšem pod palbou ostré kritiky z řad lékařů, neboť dochází k přetěžování kloubních výstelek a páteřních plotének. Vrcholové sportovkyně pak mívají v důsledku špatně vedeného tréninku poškozené zdraví již ve věku kolem 20 let. Vrchol sportovní kariéry však bývá u mladých dívek častokrát ještě před dovršením této věkové hranice.

Náčiní

·         Obruč – plastová obruč ze speciálního polypropylenu má předepsanou hmotnost 300 gramů a průměr od 80 do 90 cm.
·         Dva kužele – jsou dlouhé 40 – 50 cm a váží 150 g.
·         Míč – elastická pryž o průměru 20 cm a hmotnosti 400 g.
·         Švihadlo – jeho délka se vyměřuje v závislosti na výšce postavy, hmotnost se neuvádí.
·         Stuha – je dlouhá 6 metrů a široká 4 – 6 cm.
Barvy jednotlivých nářadí jsou volitelné a mohou korespondovat se vzory a barvami cvičebního úboru. Původně byla součástí náčiní ještě ocelová tyčka o délce 60 cm, dnes se již nevyužívá.
rytmická gymnastika
Gymnastické oblečení se vyrábí v několika druzích. Jsou to dresy s krátkým nebo s dlouhým rukávem, případně bez rukávů, jakožto tréninkové. Na pódiová vystoupení se používají dresy s dlouhými rukávy. Obuv musí být vyrobena ze speciálního materiálu, mít požadované protiskluzové a zároveň třecí vlastnosti, kdy je chodidlo v neustálém kontaktu s podložkou. Jde o výrobky zakrývající pouze prsty, přičemž pata je odhalena. Obuv moderní gymnastky využívají až od konce 80. let, do té doby cvičily pouze naboso.