Od ledna 2021 byste na výplatní pásce už marně hledali superhrubou mzdu, protože byla novelou Zákona o dani z příjmu prostě a jednoduše zrušena. Hovořilo se o zrušení již několik let zpětně, ale vždy bylo zrušení odloženo nebo změna neprošla. Ale letos se poslanci již usnesli a bylo rozhodnuto. K čemu je konec superhrubé mzdy Kalkulackacistemzdy dobrý?

Především si polepší zaměstnanci, jelikož se změní naprosto výpočet zálohy na daň a ti, kteří pracují, budou na daních odvádět mnohem méně, k čemuž přispěje i to, že byla zvýšena zároveň nezdanitelná částka na poplatníka.

lupa hledat

Nezdanitelná částka na poplatníka činila v roce 2020 Kč 2.070 a od 1. ledna 2021 byla tato veličina zvýšena na Kč 2.320.

Co vůbec znamená nezdanitelná částka na poplatníka? Pokud pracujete, máte právo u svého zaměstnavatele podepsat Prohlášení poplatníka daně z příjmu ze závislé činnosti. Je to krkolomný a dlouhý název a v praxi se nepoužívá. U zaměstnanců se vžil zlidověný název „růžovka“ anebo vám zaměstnavatel dá k podpisu zkráceně „daňové prohlášení“.

daň úřad

Vraťme se k superhrubé mzdě, která byla zrušena a díky tomu zaměstnancům od letošního roku přistála na jejich osobním účtu od zaměstnavatele vyšší dobírka. Změnil se totiž výpočet zálohy na daň, kdy se už hrubá mzda nenavyšuje „fiktivně“ o povinné pojistné (na sociální a zdravotní pojištění), které je povinen platit zaměstnavatel za své zaměstnance. Ale zálohu na daň mzdová účetní vypočte už jen klasicky z hrubé mzdy, jako tomu bylo dříve. To znamená, že odvádíte státu nižší daně. Někteří zaměstnanci si polepšili nejen o stokoruny, ale i pár tisícovek. Bohužel těch, kteří pracují za minimální mzdu, se změna moc nedotkla.

A proč se stát zbavuje vyššího výběru daní a zrovna v této době? Doufá, že vyšším přílivem peněz zaměstnanců se do oběhu dostane více peněz. Je nasnadě, že peníze zaměstnanci nebudou spořit, ale utrácet.