Od roku 2004 je Česká republika členem Evropské unie a naše společnost je v podstatě celou dobu rozdělená na ty, co členství podporují a na ty, co by z Evropské unie ihned vystoupili. Málokdo ale ví, co by to skutečně obnášelo. Můžeme si říkat, že Evropská unie nám akorát stále něco přikazuje, zakazuje a že ztrácíme národní hrdost, ale ona je i druhá strana mince. Být členem Evropské unie znamená samozřejmě nějaké závazky. Musíme dodržovat, co schválí Evropský parlament. Tohle často čteme v novinách a probíráme v práci s kolegy. Diskuze ohledně elektromobilů, ohledně kvót na tohle a tamto, Green deal. Všichni jsme odborníci.

EU

Jenže členství v Evropské unii jsou i výhody. Můžeme čerpat z Evropských fondů. Není problém spíše v nás, že neumíme vyřizovat žádosti o dotace? Že neznáme všechny možnosti, na co se dotace dají čerpat? Možná se také málo koukáme kolem sebe. V každém městě, v každé vesnici najdeme něco, s čím pomohly fondy Evropské unie. Může to být nová cyklostezka, někdy opravená budova, nebo nový park. Z Evropské unie se dají také čerpat granty. Mnoho firem a podniků, kteří získali dotace, ať už na vývoj a výzkum svých projektů, na ochranu životní prostředí nebo na vzdělávání.

Německo

Výhody členství v Evropské unii ale můžete pocítit i jako prostý občan, protože pokud jeden z rodičů pracuje v zahraničí, např. v Německu, můžete pobírat německé přídavky na děti. Potřebujete k tomu je vyplnit správné formuláře kindergeld https://www.preklady-nemeckeho-jazyka.cz/kindergeld/ a doložit potřebné dokumenty. Pokud si s tím nevíte rady, jsou překladatelské firmy, které se na tuto problematiku zaměřují a rádi vám s vyplněním pomůžou. Hlavně vám pomohou přeložit, pokud bude třeba něco dodatečně doložit apod. Jsme členem Evropské unie, a to přináší povinnosti, ale i práva a výhody, jen je musíme umět získat.